Vi uddanner fremtidens anlægsgartnere

oprettet d. under Havearbejde, Haveindretning, Anlæg af have

Vi uddanner fremtidens anlægsgartnere

Vi uddanner fremtidens anlægsgartnere gør du?

At uddanne elever er et fælles ansvar alle virksomheder bør påtage sig, for at kunne ansætte faglærte anlægsgartnere i fremtiden.

Her hos Anlægsgartner Th. Skov Larsen har vi i øjeblikket to dygtige elever.

I blogindlægget herunder kan du lære dem bedre at kende.

 

 

Mød vores to anlægsgartnerelever Mads og Andreas der begge er 18 år.

Mads er anlægsgartnerelev i grøn afdeling og Andreas i grå afdeling.

 

Hvad er årsagen til at du er i lære som anlægsgartner?:

Mads: Jeg har altid godt kunne lide at være udendørs og samtidig pleje og vedligeholde haver. Det er også noget jeg har gjort i min fritid før jeg kom i lære og samtidig er jeg vokset op med at have en have.

Andreas: Jeg kommer fra en familie hvor vi altid har arbejdet meget udendørs og med forskellige ting. Så faldt jeg over anlægsgartner faget, hvor der også er lidt arbejde med maskiner inden over, jeg har altid godt kunne lide at være ude og lave et eller andet, i stedet for at sidde stille.

Hvad er din yndlings-flisetype til terrasser?:

Mads: herregårdssten vil jeg sige!

Andreas: Det er lidt forskelligt, det kommer an på hvilken terrasse og hvordan den ligger. Det kan være alle forskellige slags fliser, der er selvfølgelig også forskellige slags mønstre at lægge dem i, men en sort klinke er en flot flise syntes jeg, især hvis man lægger dem i et flot mønster.

Vi har lagt nogle hos en kunde, der har en terrasse lige ud for deres soveværelse, så de kunne sidde der og drikke morgenkaffen, det var meget flot med de sorte fliser og så lige op til nogle andre og større fliser, det gav et meget godt samspil og viser at man sagtens kan lægge forskellige slags fliser op i mod hinanden hvis bare de bliver lagt godt og linjerne er der, så syntes jeg det ser godt ud.

Hvad er din yndlingsplante?:

Mads: Glasbær der er en løvfældende busk. Det jeg godt kan lide ved den er at den har et lilla bær og giver derfor en flot farve i vinterhaven.

Andreas: Et helt almindeligt bøgetræ.

Hvad kan du bedst lide ved dit job hos Anlægsgartner Th. Skov Larsen?:

Mads: Af arbejdsopgaver kan jeg generelt godt lide vedligeholdelse af haver og fællesarealer og det bedste ved arbejdspladsen er at, alle kan rigtig godt sammen, der er et godt sammenhold her og der er styr på tingene.

Andreas: Der er styr på tingene her. Der er plads til at folk er forskellige og har forskellige meninger, det ser vi også til morgen møderne hvor der kommer en masse gode idéer frem når vi Brainstormer.

Der er et godt sammenhold vi tager på udflugter sammen og kommer hinanden ved, så det ikke kun er arbejde, men godt at vi også er sociale sammen.

Hvad er dine arbejdsopgaver?:

Mads: Det er vedligeholdelse som feks. er hækklipning, og lugning af ukrudt.

Andreas: Anlægsarbejde fra start til slut, både at køre jord af og køre nyt grus på og tage fliser op og lægge nye fliser.

Indenfor det grå område, er det faktisk sjovt at lave det hele og der kan man være tilfreds med det man laver hele vejen rundt.

Hvad har du lagt vægt på i din have?

Mads: Den skal være nem at holde, så der er en del bunddække i den.

Andreas: Den skal være nem at holde, jeg vil helst ikke bruge for meget tid på den når jeg kommer hjem fra arbejde, min mor har nogle bede, men derudover er der kun en stor græsplæne på den gård vi bor på, det er også det vi helst vil have, i stedet for at bruge meget tid på at holde alle bedene.

Vi har nogle æbletræer vi kan plukke fra om sommeren når de er modne.

Hvad er den flotteste have/park du har set?

Mads: Egeskov slotspark er den flotteste og er en af dem jeg kan huske at jeg har set.

Andreas: Jeg syntes min egen have den er flot, når den bliver holdt så ser den meget godt ud.

Hvordan vil du beskrive Anlægsgartner Th. Skov Larsen som arbejdsplads?

Mads: Alle kan sammen og der er et, kanon godt sammenhold.

Andreas: Det er det samme…… folk er forskellige og kommer godt ud af det med hinanden, når vi står i rundkredsen om morgenen falder snakken tit på den foregående dag og vi får vendt tingene der. Der er styr på tingene her, og der er altid en at spørge uanset om det er på pladsen eller ude i marken, det er der ikke noget problem i, folk er flinke og det er rart at være her.

Er der noget, som du syntes er særlig godt ved at være ansat hos Anlægsgartner Th. Skov Larsen?

Mads: Der er styr på tingene.

Andreas: Der er styr på tingene og der bliver kun lavet det der skal laves og der bliver efterfølgende fulgt op på om det kan godkendes, det er rart med feedback.

Har du et tip til nogle, der tænker på at søge job hos Anlægsgartner Th. Skov Larsen?

Andreas: Kom og vær dig selv, fortæl hvem du er og prøv måske at søge en praktikplads her for at finde ud af om det er det er dette fag man vil.

Hvis man skal være i den grå afdeling skal man forberede sig på at det godt kan være hårdt fysisk, det er et lidt hårdt erhverv at være anlægsgartner.

Mads: Det kan også godt være hårdt i grøn afdeling med feks. hækklipning.

Der er også vejret, man skal være forberedt på at have det rigtige tøj med, ellers kan det godt blive koldt, hvis vejret skifter.

Et godt råd til de læselystne: Hvad er den bedste have/naturbog som du har læst?

Hvad handler den om?

Mads: *Danmarks træer og buske. I den er alle træer og buske fra Danmark beskrevet inkl. plejevejledning.

*(Danmarks træer og buske en bog af Henrik Staun og Peter Friis Møller)

Læs mere om kampagnen her:

http://dag.dk/foreningen/presse/tidligere-pressemeddelelse/


Ingen kommentar(er)
Skriv din kommentar